Menu Zavřeno

5 NÁBOJŮ PROFESORA BERANA

Z rádia mi zní v uších nečekaná zpráva: „ … v rámci ochranných opatření proti epidemii se od prvního září nařizuje ve školách 1 hodina tělesné výchovy každý den. Dále se doporučuje, aby se děti po hodině TV osprchovaly studenou vodou. Střih … probouzí mě zpráva z rádia: „od prvního září zavádíme znovu povinnost nosit roušky v uzavřených prostorech…“ fuj, to probuzení … Dobře, rouškujeme, ostatně dělá to celá Evropa, ale zpropadeně, vždyť máme nabito udělat i něco pro svůj štít z odolnosti, pro zdraví již tak dost změkčilé společnosti. To se zatím nehodí do plánu. Budiž, svůj sen, nechávám odplynout a bojujme alespoň za svůj sport. Proto nabízím 5 vybraných částí z desatera Prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc., profesora epidemiologie, kterými nás na ČOV vyzbrojil v boji proti likvidaci sportu zvláště kolektivního.

Ale ještě předtím, si neodpustím jeden šťouchanec. Nemohu se zbavit dojmu, že mnoha lidem rouškování chutná, jinak nemám vysvětlení, proč nosí roušky v autě, kde jsou sami nebo pod širým nebem, kde 50 metrů kolem nich není živáčka. Nevím, jestli tím vyjadřují sounáležitost s oficiální linií, jestli se cítí být sexy nebo si myslí že jim to sluší. Nesluší! Holkám určitě ne. A navíc ten hadr „zatměním“ mimiky oslabuje neverbální dialog a empatii, tak nutnou pro porozumění a soucítění mezi lidmi. No nic, radši vám představím náboje prof. Berana, aby mě někdo neobvinil, že nejsem epidemiolog, tak tedy:

ZAPRVÉ, sportovci jsou ve většině případů mladí a zdraví s dobře fungujícím a reagujícím imunitním systémem, ochrannými hlenovými bariérami v dýchacích cestách a případné onemocnění by u nich mělo probíhat velmi mírně nebo bezpříznakově.

ZADRUHÉ, opakované testování zdravých sportovců může s sebou nést falešnou pozitivitu PCR testu, protože sensitivita a specificita není u tohoto testu 100 %. Potom se může stát, že bude někdo označen jako pozitivní a ve skutečnosti nebude. Ale panika kolem něj se rozjede naplno. Třeba to, co se stalo ve fotbalové Slavii. Nikdo z epidemiologů a mikrobiologů se k tomu nepostavil, a nezkusil jim to vysvětlit v tom smyslu, že každý test má nějakou chybovost. A čím více testujete populaci, kde ten znak není, tím je větší šance, že se ta chybovost projeví. Tudíž, když ten hráč nikde nebyl, připravoval se s týmem, tak se s největší pravděpodobností mohlo stát, že byl pozitivní nález falešný. Prof. Beran je toho názoru, že by se od toho mělo ustoupit. Proč testovat? Pokud nemá příznaky, tak ať normálně sportuje. Má-li příznaky, tak se otestuje. Vezmou se jeho kontakty, pokud bude potřeba a ty kontakty se izolují na pět dní. Provedou se testy a pokud jsou negativní, tak může jít trénovat. Je také možné, že máme jednoho pozitivního v týmu, a toho je nutné izolovat od ostatních členů sportovního kolektivu. Pro zbytek týmu je možné provést dle situace dvě varianty opatření:

• Pokračovat ve sportování a vyloučit z okolí jen ty, kteří mají příznaky nemoci

• Zavést 5-denní karanténu pro nejbližší kontakty, pátý den otestovat v PCR testu, vyloučit pozitivní a pokračovat v soutěži.

ZATŘETÍ, inkubační doba od vniknutí viru do organismu do doby projevu prvního příznaku onemocnění je od 3 do 5 dnů. Virus, který je možné zachytit pomocí PCR testu, se vylučuje již v druhé polovině inkubační doby. Je dostatečné, aby osoby, které přišly do styku s nemocným, byly umístěny do domácí karantény jen na dobu 5 dnů od posledního kontaktu s nemocným. Pokud se tedy sportovec setkal s nemocným před dvěma dny, pak jeho domácí karanténa bude už jen 3 dny a poté bude proveden PCR test. V případě PCR pozitivity bude sportovec pokračovat v izolaci a v případě negativity se vrátí nazpět k tréninku nebo závodění. My potřebujeme prokázat virus a víme, že virus tam je ještě dříve, než je polovina inkubační doby. A to je zásadní argument, který oni nechtějí slyšet a pochopit ho. Na moji otázku: „kdo to jsou oni?“, odpovídá profesor Beran: „řekl bych, že bezejmenná řada těch epidemiologů, kteří sedí na ministerstvu. A ti to nechtějí slyšet. Celosvětově by se na to mělo přistoupit. Tento postup, to znamená zrychlené testování a zrychlená karanténa, pomůže k tomu, aby se lidé vraceli rychle do práce a aby v té práci mohli být.

ZAČTVRTÉ, je třeba vysvětlit zmatení pojmů karanténa a izolace. KARANTÉNOU se míní časový interval izolace osoby, o které nevíme, zda je infikovaná. Od zjištění informace o kontaktu s nemocným a do doby provedení PCR testu za 5 dnů od kontaktu s nemocným a zjištění pozitivity nebo negativity. DOMÁCÍ IZOLACE nemocných nebo infikovaných a případná léčba se provádí jen u pozitivně testované osoby a u většiny trvá 14 dní.ZAPÁTÉ, množství viru, které se dostane do těla člověka ve formě tzv. infekční dávky, lze výrazně snižovat především sportováním a posilováním tvorby hlenu v dýchacích cestách. Tam, kde to situace vyžaduje v kontaktu s nemocným, je vhodné dodržovat dvoumetrový odstup, nošení roušky, prosté mytí rukou mýdlem a větrání obytných místností.

Nevysmívám se rouškování, taky jsem v březnové době paniky rouškoval, ale teď už o viru a jeho moci víme podstatně víc. Nevím, jak vám, ale mně dávají argumenty prof. Berana smysl. Ale pokud stát nepřidá k roušce látkové i péči o roušku z imunity, pak tuhle společnost lituji, a držme si tedy alespoň panství sportu – my sportovci totiž moc dobře víme, co to znamená být odolný…

PS: za hodinu odcházím na koncert České filharmonie… rouška povinná – 20% emocí z rajské hudby je v háji …

A přidávám osobní vzkaz prof. Berana, video zde:https://www.facebook.com/olympijskytym/videos/1604282609745139/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *